You are here

AREDN destekleyen ülkemizde bulabileceğimiz uygun fiyatlı cihazlar?

4 posts / 0 new
Last post
TA4ACZ
AREDN destekleyen ülkemizde bulabileceğimiz uygun fiyatlı cihazlar?
Merhaba.AREDN ağına antalya gazipaşa da katılmak istiyoruz Anadolu Telsiz Amatörleri Derneği olarak.Piyasada bulunan bu projede kullanılabilecek cihazları paylaşırmısınız lütfen.
Mesela İsmail Çakmak beyin nodlarından birinde 

TP-Link TL-SF1008D, 8-Port 10/100Mbps Ehternet Switch

kullanmış.Fiyatıda gayet iyi.250 tl civarında.Ama yanlış anlamadıysam bu sadece dinleme içinmi.Mikrotiğin pahalı cihazları olmadan olmuyormu bir türlü anlayamadım dökümanlardan.

 

TA3ONK
Merhabalar.
Merhabalar.
Arednmesh sayfasında Software altında "Support Device" başlığında aredn kurulabilen cihazların listesi var.
Basit haliyle aredn'yi iki kısım olarak düşünebilirsiniz; ilk kısım mesh kısmı yani cihazların birbirini görerek haberleşmesi mantığıyla çalışan sizin dernek ile eviniz arasındaki yada başka bir il, ilçedeki aredn cihazının birbirini görmesi, ikinci kısım ise mesh bağlantısının bina içinde yada yakın çevreye dağıtılması. Bahsettiğiniz switch ikinci kısımda işe yarıyor. Sadece o değil yönetilebilir/yarı yönetilebilir bir çok switch biraz ağ bilgisi ile bu dağıtım işi uğraş ile çözülebilir. Ancak ilk kısımdaki aredn mesh kısmı için linkini verdiğim destekli cihazlar haricinde bir çözüm yok maaleef. Bu cihazların ortak özelliği de openwrt yüklenebiliyor olması. 
TA4ACZ
çok teşekkürler cevabınız
çok teşekkürler cevabınız için.şimdi ben 1. aşama için https://www.amazon.com.tr/Tp-Link-Cp210-2-4Ghz-300Mbps-Mekan/dp/B00OO47F...  bu ürünü alsam çatıya koysam.2. aşama için yukarıda paylaştığım https://www.amazon.com.tr/gp/product/B076JFL4RM/ref=ox_sc_act_title_2?sm... bu ürünü kullansam oluyormu?
TA3ONK
Doğrudur. Cp210 ile arden fw
Doğrudur. Cp210 ile arden fw üzerinden mesh bağlantısı sağlayacak, switch ile de bu meshi diğer cihazlara dağıtabilirsiniz.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer